Home Product Index Integrated Circuits (ICs) PMIC - Voltage Regulators - Linear LK112M21TR
STMicroelectronics LK112M21TR
Part Number
LK112M21TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC REG LDO 2.1V 0.15A SOT23-5
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PMIC - Voltage Regulators - Linear
STMicroelectronics
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberLK112M21TR
Part StatusObsolete
Output ConfigurationPositive
Output TypeFixed
Number of Regulators1
Voltage - Input (Max)14V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.1V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max)-
Current - Output150mA
Current - Supply250µA
PSRR55dB (400Hz)
Control FeaturesEnable
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
Operating Temperature-30°C ~ 125°C