Home Product Index Discrete Semiconductor Thyristors - TRIACs BTB10-600BWRG
STMicroelectronics BTB10-600BWRG
Part Number
BTB10-600BWRG
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V TO220AB
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Thyristors - TRIACs
STMicroelectronics
    0.50500/pcs
  • 10 pcs
    0.49550/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberBTB10-600BWRG
Part StatusActive
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 105A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)