Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount SM6227FTR536
Stackpole Electronics Inc. SM6227FTR536
Part Number
SM6227FTR536
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES SMD 0.536 OHM 1% 3W 6227
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Stackpole Electronics, Inc.
    0.29000/pcs
  • 750 pcs
Product Parameter
Part Number SM6227FTR536
Part Status Active
Resistance (Ohms) 0.536
Tolerance ±1%
Power (Watts) 3W
Composition Wirewound
Features Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Package / Case 6227 J-Lead
Supplier Device Package 6227
Size / Dimension 0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max) 0.265" (6.73mm)