Home Product Index Resistors Through Hole Resistors RSMF3JT39R0
Stackpole Electronics Inc. RSMF3JT39R0
Part Number
RSMF3JT39R0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES 39 OHM 3W 5% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Stackpole Electronics, Inc.
Product Parameter
Part Number RSMF3JT39R0
Part Status Active
Resistance (Ohms) 39
Tolerance ±5%
Power (Watts) 3W
Composition Metal Oxide Film
Features Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 235°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)