Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount RNCS0603BTE10K0
Stackpole Electronics Inc. RNCS0603BTE10K0
Part Number
RNCS0603BTE10K0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/16W 0603
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Stackpole Electronics, Inc.
Product Parameter
Part Number RNCS0603BTE10K0
Part Status Active
Resistance (Ohms) 10k
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thin Film
Features Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package 0603
Size / Dimension 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)