Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount RNCF1206BKE620R
Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BKE620R
Part Number
RNCF1206BKE620R
Description
RES SMD 620 OHM 0.1% 1/3W 1206
Product Parameter
Part Number RNCF1206BKE620R
Part Status Active
Resistance (Ohms) 620
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.333W, 1/3W
Composition Thin Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package 1206
Size / Dimension 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)