Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount HVCB2512FKD100M
Stackpole Electronics Inc. HVCB2512FKD100M
Part Number
HVCB2512FKD100M
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES SMD 100M OHM 1% 2W 2512
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Stackpole Electronics, Inc.
Product Parameter
Part Number HVCB2512FKD100M
Part Status Active
Resistance (Ohms) 100M
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2W
Composition Thick Film
Features High Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Package / Case 2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package 2512
Size / Dimension 0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max) 0.030" (0.76mm)