Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) AC DC Converters GLD140HG
SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands GLD140HG
Part Number
GLD140HG
Manufacturer
SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Description
AC/DC CNVRTR 5V 12V +/-15V 140W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Converters
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberGLD140HG
Part StatusObsolete
TypeOpen Frame
Number of Outputs4
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 315V
Voltage - Output 4-15V
Current - Output (Max)6A, 3A, 2A, 2A
Power (Watts)140W (180W Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation-
Efficiency85%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.50" L x 4.50" W x 1.95" H (215.9mm x 114.3mm x 49.5mm)
Related Products
GLD-1/2
Manufacturer: Eaton
Description: FUSE BUSS SMALL DIMENSION
In Stock: 0
RFQ6.19700/pcs
GLD-12
Manufacturer: Eaton
Description: FUSE BUSS FAST 12A PIN IND
In Stock: 0
RFQ6.38400/pcs
GLD-15
Description: FUSE BUSS FAST 15A PIN IND