Semtech Corporation TS30111-M033QFNR
Part Number
TS30111-M033QFNR
Manufacturer
Semtech Corporation
Description
IC REG BUCK 3.3V 0.7A SYNC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Semtech
Semtech
Product Parameter
Part NumberTS30111-M033QFNR
Part StatusActive
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)16V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output700mA
Frequency - Switching1MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)