Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) AC DC Converters SWG100-12-C-R-CN
Sanken SWG100-12-C-R-CN
Part Number
SWG100-12-C-R-CN
Manufacturer
Sanken
Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Converters
Sanken
In Stock 312 pcs
    43.35000/pcs
  • 24 pcs
Product Parameter
Part NumberSWG100-12-C-R-CN
Part StatusActive
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)8.5A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency83%
Operating Temperature-10°C ~ 71°C (With Derating)
FeaturesDC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.85" L x 3.68" W x 1.40" H (148.5mm x 93.5mm x 35.5mm)