Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 80MXG2700MEFC25X35
Rubycon 80MXG2700MEFC25X35
Part Number
80MXG2700MEFC25X35
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 80V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
    0.99225/pcs
  • 200 pcs
Product Parameter
Part Number 80MXG2700MEFC25X35
Part Status Active
Capacitance 2700µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 80V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency 2.39A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 2.7485A @ 10kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)