Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 80MXC1500MEFC25X25
Rubycon 80MXC1500MEFC25X25
Part Number
80MXC1500MEFC25X25
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 80V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
    1.46370/pcs
  • 200 pcs
Product Parameter
Part Number 80MXC1500MEFC25X25
Part Status Active
Capacitance 1500µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 80V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency 1.59A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 1.8285A @ 10kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)