Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 6.3YXG1800MEFCG412.5X16
Rubycon 6.3YXG1800MEFCG412.5X16
Part Number
6.3YXG1800MEFCG412.5X16
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 6.3V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
Product Parameter
Part Number6.3YXG1800MEFCG412.5X16
Part StatusActive
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency870mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency1.45A @ 100kHz
Impedance49 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Related Products
6.3YXG1800MEFC12.5X16
Manufacturer: Rubycon
Description: CAP ALUM 1800UF 20% 6.3V RADIAL
In Stock: 0
RFQ0.11575/pcs
6.3YXG1800MEFCG412.5X16
Manufacturer: Rubycon