Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 50YXH1000MEFCG412.5X40
Rubycon 50YXH1000MEFCG412.5X40
Part Number
50YXH1000MEFCG412.5X40
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
    0.40448/pcs
  • 600 pcs
Product Parameter
Part Number50YXH1000MEFCG412.5X40
Part StatusActive
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency1.752A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency2.92A @ 100kHz
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)