Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 50YXA100MTA8X11.5
Rubycon 50YXA100MTA8X11.5
Part Number
50YXA100MTA8X11.5
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number50YXA100MTA8X11.5
Part StatusObsolete
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency200mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency240mA @ 10kHz
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)