Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 50WXA470MEFC16X16
Rubycon 50WXA470MEFC16X16
Part Number
50WXA470MEFC16X16
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
    0.23606/pcs
  • 600 pcs
Product Parameter
Part Number 50WXA470MEFC16X16
Part Status Active
Capacitance 470µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency -
Ripple Current - High Frequency -
Impedance -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)