Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 50TRV390M12.5X16
Rubycon 50TRV390M12.5X16
Part Number
50TRV390M12.5X16
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 390UF 20% 50V SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
In Stock 375 pcs
    0.53580/pcs
  • 150 pcs
    0.53580/pcs
  • 300 pcs
  • 750 pcs
Product Parameter
Part Number50TRV390M12.5X16
Part StatusActive
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency570mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency950mA @ 100kHz
Impedance150 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)