Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 50SEV1000M18X21.5
Rubycon 50SEV1000M18X21.5
Part Number
50SEV1000M18X21.5
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
    1.02414/pcs
  • 75 pcs
    1.02414/pcs
  • 150 pcs
  • 375 pcs
  • 525 pcs
  • 750 pcs
Product Parameter
Part Number50SEV1000M18X21.5
Part StatusActive
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency1.15A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency1.38A @ 10kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Related Products
50SEV1000M18X21.5
Manufacturer: Rubycon
Description: CAP ALUM 1000UF 20% 50V SMD