Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 50MS70.1MEFCTZ4X7
Rubycon 50MS70.1MEFCTZ4X7
Part Number
50MS70.1MEFCTZ4X7
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
  • 1 pcs
Total:0 Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number 50MS70.1MEFCTZ4X7
Part Status Obsolete
Capacitance 0.1µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency -
Ripple Current - High Frequency -
Impedance -
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)