Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 500MXH270MEFCSN25X60
Rubycon 500MXH270MEFCSN25X60
Part Number
500MXH270MEFCSN25X60
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 270UF 20% 500V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
In Stock 822 pcs
    4.40500/pcs
  • 10 pcs
    3.91650/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part Number500MXH270MEFCSN25X60
Part StatusActive
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency1.7A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency2.38A @ 10kHz
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.441" (62.00mm)