Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 450NXG180MEFC22X50
Rubycon 450NXG180MEFC22X50
Part Number
450NXG180MEFC22X50
Description
SNAP TERMINAL
Rubycon
    1.18755/pcs
  • 200 pcs
Product Parameter
Part Number 450NXG180MEFC22X50
Part Status Active
Capacitance 180µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency 1.41A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 1.974A @ 10kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)