Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 450BXC22MEFCGC16X20
Rubycon 450BXC22MEFCGC16X20
Part Number
450BXC22MEFCGC16X20
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
    0.41868/pcs
  • 600 pcs
Product Parameter
Part Number 450BXC22MEFCGC16X20
Part Status Active
Capacitance 22µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency 304mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 760mA @ 100kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)