Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 35MH510MEFCTZ5X5
Rubycon 35MH510MEFCTZ5X5
Part Number
35MH510MEFCTZ5X5
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
Product Parameter
Part Number 35MH510MEFCTZ5X5
Part Status Active
Capacitance 10µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization -
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency 24mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 36mA @ 10kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Related Products
35MH510MEFC5X5
Manufacturer: Rubycon
Description: CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 0
RFQ 0.02436/pcs
35MH510MEFCTZ5X5
Manufacturer: Rubycon
In Stock: 0
RFQ 0.02436/pcs
35MH510MEFCT55X5