Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 350VXR330MEFC30X40
Rubycon 350VXR330MEFC30X40
Part Number
350VXR330MEFC30X40
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
    1.45375/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part Number 350VXR330MEFC30X40
Part Status Active
Capacitance 330µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 350V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency 1.2A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 1.68A @ 10kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)