Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 315VXR330MEFC25X50
Rubycon 315VXR330MEFC25X50
Part Number
315VXR330MEFC25X50
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
    1.37183/pcs
  • 200 pcs
Product Parameter
Part Number 315VXR330MEFC25X50
Part Status Active
Capacitance 330µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 315V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency 1.2A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 1.68A @ 10kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)