Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 25ZLK560MT810X16
Rubycon 25ZLK560MT810X16
Part Number
25ZLK560MT810X16
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
Product Parameter
Part Number 25ZLK560MT810X16
Part Status Active
Capacitance 560µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization -
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency 765mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 2.55A @ 100kHz
Impedance 38 mOhm
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Related Products
25ZLK560M10X16
Manufacturer: Rubycon
Description: CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL
In Stock: 1000
RFQ 0.12079/pcs
25ZLK560MT810X16
Manufacturer: Rubycon