Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 25RX30470M10X16
Rubycon 25RX30470M10X16
Part Number
25RX30470M10X16
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
Product Parameter
Part Number 25RX30470M10X16
Part Status Active
Capacitance 470µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature -40°C ~ 130°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Ripple Current - Low Frequency 600mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 800mA @ 100kHz
Impedance 100 mOhm
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)