Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 250WXA22MEFC12.5X16
Rubycon 250WXA22MEFC12.5X16
Part Number
250WXA22MEFC12.5X16
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
Product Parameter
Part Number250WXA22MEFC12.5X16
Part StatusActive
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency156mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency234mA @ 10kHz
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Related Products
250WXA22MEFC12.5X16
Manufacturer: Rubycon
Description: CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL