Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 180MXC1500MEFC30X45
Rubycon 180MXC1500MEFC30X45
Part Number
180MXC1500MEFC30X45
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 180V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
    2.80560/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part Number 180MXC1500MEFC30X45
Part Status Active
Capacitance 1500µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 180V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency 2.9A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 4.35A @ 10kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)