Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 16ZLJ4700MGC16X25
Rubycon 16ZLJ4700MGC16X25
Part Number
16ZLJ4700MGC16X25
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
    0.43394/pcs
  • 600 pcs
Product Parameter
Part Number 16ZLJ4700MGC16X25
Part Status Active
Capacitance 4700µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency 2.667A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 3.81A @ 100kHz
Impedance 17 mOhm
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)