Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 16YXJ220MCR6.3X11
Rubycon 16YXJ220MCR6.3X11
Part Number
16YXJ220MCR6.3X11
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
Product Parameter
Part Number16YXJ220MCR6.3X11
Part StatusActive
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency280mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency400mA @ 100kHz
Impedance220 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)