Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 16YXH680MEFC8X20
Rubycon 16YXH680MEFC8X20
Part Number
16YXH680MEFC8X20
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
Product Parameter
Part Number 16YXH680MEFC8X20
Part Status Active
Capacitance 680µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization -
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency 577.5mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 1.05A @ 100kHz
Impedance 69 mOhm
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)