Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 160YXF15KEFC10X12.5
Rubycon 160YXF15KEFC10X12.5
Part Number
160YXF15KEFC10X12.5
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 15UF 10% 160V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
Product Parameter
Part Number160YXF15KEFC10X12.5
Part StatusActive
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency-
Ripple Current - High Frequency-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)