Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 10ZT1500MG412.5X20
Rubycon 10ZT1500MG412.5X20
Part Number
10ZT1500MG412.5X20
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
Product Parameter
Part Number10ZT1500MG412.5X20
Part StatusActive
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Polarization-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency860mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency1.72A @ 100kHz
Impedance28 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Related Products
10ZT1500M12.5X20
Manufacturer: Rubycon
Description: CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL
In Stock: 0
RFQ0.35895/pcs
10ZT1500MG412.5X20
Manufacturer: Rubycon