Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 10ZLK1000MT810X16
Rubycon 10ZLK1000MT810X16
Part Number
10ZLK1000MT810X16
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
Product Parameter
Part Number10ZLK1000MT810X16
Part StatusActive
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Polarization-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency765mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency2.55A @ 100kHz
Impedance38 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)