Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 10YXJ4700MG412.5X25
Rubycon 10YXJ4700MG412.5X25
Part Number
10YXJ4700MG412.5X25
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
Product Parameter
Part Number10YXJ4700MG412.5X25
Part StatusActive
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency1.784A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency2.23A @ 100kHz
Impedance32 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)