Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 10TWL220KEFC10X20
Rubycon 10TWL220KEFC10X20
Part Number
10TWL220KEFC10X20
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 220UF 10% 10V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
Product Parameter
Part Number10TWL220KEFC10X20
Part StatusActive
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Polarization-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency-
Ripple Current - High Frequency-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)