Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 100ZL120MEFCG412.5X20
Rubycon 100ZL120MEFCG412.5X20
Part Number
100ZL120MEFCG412.5X20
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
Product Parameter
Part Number 100ZL120MEFCG412.5X20
Part Status Active
Capacitance 120µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency 522.5mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 1.045A @ 100kHz
Impedance 94 mOhm
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Related Products
100ZL120MEFC12.5X20
Manufacturer: Rubycon
Description: CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL
In Stock: 0
RFQ 0.16673/pcs
100ZL120MEFCG412.5X20
Manufacturer: Rubycon