Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount MCR03EZPFX6653
Rohm Semiconductor MCR03EZPFX6653
Part Number
MCR03EZPFX6653
Description
RES SMD 665K OHM 1% 1/10W 0603
Product Parameter
Part NumberMCR03EZPFX6653
Part StatusDiscontinued at Digi-Key
Resistance (Ohms)665k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)