Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount ESR01MZPJ474
Rohm Semiconductor ESR01MZPJ474
Part Number
ESR01MZPJ474
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Description
RES SMD 470K OHM 5% 1/5W 0402
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chip Resistor - Surface Mount
ROHM Semiconductor
Product Parameter
Part NumberESR01MZPJ474
Part StatusActive
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)