Home Product Index Resistors Chassis Mount Resistors UAL50-75RF8
Riedon UAL50-75RF8
Part Number
UAL50-75RF8
Description
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 50W
Riedon
In Stock 185 pcs
    1.94500/pcs
  • 10 pcs
    1.73900/pcs
Product Parameter
Part NumberUAL50-75RF8
Part StatusActive
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)