Home Product Index Resistors Chassis Mount Resistors UAL5-10RF8
Riedon UAL5-10RF8
Part Number
UAL5-10RF8
Description
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 7.5W
Riedon
In Stock 137 pcs
    1.78000/pcs
  • 10 pcs
    1.59150/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberUAL5-10RF8
Part StatusActive
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)7.5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.598" L x 0.646" W (15.20mm x 16.40mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)