Home Product Index Resistors Chassis Mount Resistors UAL50-0R2F8
Riedon UAL50-0R2F8
Part Number
UAL50-0R2F8
Manufacturer
Riedon
Description
RES CHAS MNT 0.2 OHM 1% 50W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chassis Mount Resistors
Riedon
In Stock 295 pcs
    2.42500/pcs
  • 10 pcs
    2.19350/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberUAL50-0R2F8
Part StatusActive
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)