Home Product Index Resistors Chassis Mount Resistors UAL5-200RF8
Riedon UAL5-200RF8
Part Number
UAL5-200RF8
Description
RES CHAS MNT 200 OHM 1% 7.5W
Riedon
    1.36847/pcs
  • 75 pcs
Product Parameter
Part NumberUAL5-200RF8
Part StatusActive
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)7.5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.598" L x 0.646" W (15.20mm x 16.40mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)