Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount PFS35-0R075J1
Riedon PFS35-0R075J1
Part Number
PFS35-0R075J1
Description
RES SMD 0.075 OHM 5% 35W TO263
Riedon
    0.91278/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberPFS35-0R075J1
Part StatusActive
Resistance (Ohms)0.075
Tolerance±5%
Power (Watts)35W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D-Pak)
Size / Dimension0.406" L x 0.398" W (10.30mm x 10.10mm)
Height - Seated (Max)0.185" (4.70mm)