Home Product Index Resistors Through Hole Resistors MSR5-0R02F1
Riedon MSR5-0R02F1
Part Number
MSR5-0R02F1
Manufacturer
Riedon
Description
RES 0.02 OHM 5W 1% RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Riedon
    0.48500/pcs
  • 10 pcs
    0.43100/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberMSR5-0R02F1
Part StatusActive
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.799" L x 0.067" W (20.30mm x 1.70mm)
Height - Seated (Max)1.000" (25.40mm)