Home Product Index Power Supplies - Board Mount AC DC Converters RAC06-3.3SC
Recom Power RAC06-3.3SC
Part Number
RAC06-3.3SC
Manufacturer
Recom Power
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 6W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Converters
RECOM Power
    9.88800/pcs
  • 10 pcs
Product Parameter
Part NumberRAC06-3.3SC
Part StatusActive
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts)6W
ApplicationsITE (Commercial)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Operating Temperature-25°C ~ 75°C (With Derating)
Efficiency70%
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-DIP Module, 4 Leads
Size / Dimension2.11" L x 1.09" W x 0.65" H (53.5mm x 27.8mm x 16.6mm)