Home Product Index Power Supplies - Board Mount AC DC Converters RAC01-12SC
Recom Power RAC01-12SC
Part Number
RAC01-12SC
Manufacturer
Recom Power
Description
AC/DC CONVERTER 12V 1W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Converters
RECOM Power
In Stock 687 pcs
    6.17000/pcs
  • 5 pcs
    6.08100/pcs
  • 10 pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberRAC01-12SC
Part StatusActive
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)83mA
Power (Watts)1W
ApplicationsITE (Commercial)
FeaturesSCP
Operating Temperature-25°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency72%
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-DIP Module
Size / Dimension1.33" L x 0.87" W x 0.71" H (33.7mm x 22.2mm x 18.0mm)