Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) AC DC Converters QPDF-150-5
Qualtek QPDF-150-5
Part Number
QPDF-150-5
Manufacturer
Qualtek
Description
AC/DC CONVERTER 5V 150W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Converters
Qualtek
In Stock 340 pcs
    37.75500/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberQPDF-150-5
Part StatusActive
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency82%
Operating Temperature-25°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.64" L x 3.90" W x 1.97" H (194.0mm x 99.0mm x 50.0mm)