Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) AC DC Converters QPDF-100-5
Qualtek QPDF-100-5
Part Number
QPDF-100-5
Manufacturer
Qualtek
Description
AC/DC CONVERTER 5V 100W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Converters
Qualtek
In Stock 405 pcs
    32.38000/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberQPDF-100-5
Part StatusActive
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency80%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.64" L x 3.90" W x 1.97" H (194.0mm x 99.0mm x 50.0mm)